صفحه نخست arrow جهان
گفت‌وگوي فرهيختگان با محمدرضا بهرامي سفير سابق ايران در افغانستان
برگزاري انتخابات در ناامني، پيروزي مردم افغانستان بود
برگزاري انتخابات در ناامني، پيروزي مردم افغانستان بود

صادق حمزه/فرهيختگان: محمدرضا بهرامي سفير جمهوري اسلامي ايران در افغانستان (۱۳۸۶- ۱۳۸۲) با توجه به تجربه چهار ساله در سمت سفير كبيري در كشوري جنگ‌زده و درگير در بحران همچون افغانستان، برگزاري انتخابات در شرايط كنوني در افغانستان را موفقيت بزرگي مي‌داند. وي معتقد است كه جايگاه پارلمان آتي افغانستان در عرصه سياسي اين كشور مهم‌تر خواهد شد. اين ديپلمات پيشين كشورمان در افغانستان موفقيت زنان افغان در كسب مناصب شغلي و مديريتي عالي را مي‌ستايد. بهرامي با اشاره به اينكه نيروهاي آمريكايي و ناتو موفقيتي در تامين امنيت افغانستان نداشته‌اند، با اين حال نسبت به آينده افغانستان و فرآيند سياسي و دموكراتيك در اين كشور نگاه مثبتي دارد.

ادامه مطلب...
 
با گذشت قريب به هفت‌ماه از بن‌بست سياسي عراق صورت گرفت
ده‌ها كشته و زخمي در ۲ انفجار تروريستي در بغداد
ده‌ها كشته و زخمي در ۲ انفجار تروريستي در بغداد

فرهيختگان: انفجار همزمان دو بمب در بغداد موجب كشته شدن دست‌كم ۳۰ نفر و زخمی شدن ۷۰ نفر دیگر شد. از شهروندان عراقي شد. به گزارش شبكه خبري الجزيره، اولين انفجار در ميدان «عدن» در شمال بغداد و با استفاده از يك دستگاه خودروي بمب‌گذاري‌شده رخ داد. انفجار دوم نيز به وسيله خودروي بمب‌گذاري‌شده در غرب بغداد به وقوع پيوست. اين انفجار در محله المنصور رخ داد كه شركت «آسيا تل» مربوط به تلفن همراه را هدف قرار داده بود.

ادامه مطلب...
 
دومين انتخابات پارلماني افغانستان برگزار شد
انتخابات با طعم ناامني و چاشني تقلب
انتخابات با طعم ناامني و چاشني تقلب

فرهيختگان: دومين انتخابات پارلماني افغانستان از زمان سقوط حكومت طالبان روز گذشته در هزاران شعبه در سراسر اين كشور جنگزده و ناامن و تحت نظارت حدود ۴۰۰ هزار نيروي نظامي و امنيتي داخلي و خارجي برگزار شد. اين انتخابات در شرايطي برگزار شد كه شبه‌نظاميان طالبان با تهديد به ايجاد ممانعت از برگزاري آن و ربودن و قتل نامزدهاي انتخاباتي و كاركنان ستاد‌هاي انتخاباتي نامزدها، تلاش كردند فرآيند سياسي در افغانستان را تحت تاثير قرار دهند.

ادامه مطلب...
 
رسوايي پرتيراژ‌ترين روزنامه مصر
جنجال دستكاري در عكس مبارك
جنجال دستكاري در عكس مبارك

فرهيختگان: روزنامه الاهرام مصر كه پرتيراژترين نشريه مصري است، با دستكاري عكس حسني مبارك رئيس‌جمهوري مصر سوژه‌اي جنجالي در مصر آفريد. اين روزنامه پرسابقه مصر، با دستكاري عكس خبري اسوشيتدپرس از حسني مبارك تلاش كرد تا رهبر مصر را جلوتر از رهبران آمريكا، اسرائيل، اردن و فلسطين نشان دهد. الاهرام در صفحه ششم شماره روز سه‌شنبه گذشته خود در مطلبي به مناسبت آغاز مذاكرات صلح در شرم‌الشيخ مصر، عكسي چاپ كرد كه در آن، حسني مبارك جلوتر از باراك اوباما رئيس‌جمهور آمريكا، بنيامين نتانياهو نخست‌وزير اسرائيل، ملك عبدالله پادشاه اردن و محمود عباس رئيس تشكيلات خودگردان فلسطيني در حال حركت است، در حالي كه در عكس اصلي، اوباما پيشاپيش همه حركت مي‌كند و حسني مبارك آخرين نفر پشت سر آنهاست.

ادامه مطلب...
 
سوالي كه پس از تغيير قانون اساسي پرسيده مي‌شود
آيا ژنرال‌هاي كودتاچي تركيه محاكمه مي‌شوند؟
آيا ژنرال‌هاي كودتاچي تركيه محاكمه مي‌شوند؟

ميشائل مارتنس / ترجمه: محمدعلي فيروزآبادي: رفراندوم اخير در تركيه كه با هدف تصميم‌گيري درمورد قانون اساسي اين كشور برگزار شد و رأي مثبت اكثريت رأي‌دهندگان به پايان آن قانون اساسي‌اي كه از نوامبر ۱۹۸۲ توسط نظاميان تركيه اعمال مي‌شد، يك پيروزي مضاعف براي مردم اين كشور به حساب مي‌آيد. زيرا نه‌تنها مفاد آن قانون اساسي بلكه نحوه برقراري آن نيز كاملا غيردموكراتيك به شمار مي‌آمد و به‌عنوان مثال انتقاد از فرمانده كل وقت ارتش يعني ژنرال «كنعان اورن» كه در رأس كودتاي نظامي سال ۱۹۸۰ قرار داشت، بر پايه آن قانون جرم محسوب مي‌شد.

ادامه مطلب...
 
قانوني براي محدود كردن ۱۵۰۰ زن فرانسوي
تصويب قانون منع روبند در سناي فرانسه
تصويب قانون منع روبند در سناي فرانسه

فرهيختگان: مجلس سناي فرانسه روز سه‌شنبه قانون ممنوعيت استفاده از روبند را تصويب كرد. اين لايحه با ۲۴۶ راي مثبت و يك راي منفي تصويب شد. بسياري از معترضان به تصويب اين قانون در محوطه بيروني پارلمان فرانسه دست به تظاهرات زده بودند.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

صفحه 1 - 10 از 739