صفحه نخست arrow اندیشه
اندیشه
از رنجي كه مي‌بريم – ۲۱
حماقت گاهي اوقات سبب اعتمادبه‌نفس بسيار
حماقت گاهي اوقات سبب اعتمادبه‌نفس بسيار

فرشاد قربانپور:حماقت گاهي اوقات سبب اعتمادبه‌نفس بسيار زياد آدمي مي‌شود. يكي از اين مصداق‌ها هم روايتي است از محسن رضواني، از چپ‌هاي ماركسيست ما كه وقتي اعضاي سازمان انقلابي حزب توده به كامبوج رفتند و بدبختي مردم آنجا را ديدند لب از لب فرو بستند و هيچ نگفتند از بدي و شقاوت خمرهاي سرخ. تازه وقتي هم آمدند اعلاميه‌اي بلندبالا و به قول خودشان درخشان صادر كردند در حمايت از انقلاب كامبوج و اينكه در آنجا مردم همه در حال پيشرفت هستند. حال خود ديده بودند همه چيز را و عمق وحشت را درك كرده بودند. اما امروزه وقتي حميد شوكت پاي صحبت محسن رضواني مي‌نشيند و از او مي‌پرسد، آيا براي صدور آن اعلاميه پول گرفته يا كسي شما را تحت فشار قرار داده بود؟ مي‌گويد: «خير پول نگرفتيم و كسي هم مرا تحت فشار قرار نداده بود، بلكه براي حمايت از جنبش جهاني ماركسيستم وظيفه خود دانستيم كه اين كار را انجام دهيم.» و انسان چه وظايفي دارد كه اصلا انجامش نمي‌دهد و حالا محسن رضواني در عسرت در كانادا دوران بازنشستگي را طي مي‌كند و از آن سازمان عريض و طويلي هم كه ۳۰ سال قبل رهبري‌اش را داشت هيچ چيز باقي نمانده است.

ادامه مطلب...
 
نوشتاری ایران‌شناسانه از داریوش آشوری
تاريخ تکرار نمی‌شود
تاريخ تکرار نمی‌شود

در شماره دوم صفحه مطالعات ايران‌شناسي نوشتاري از داريوش آشوري ارائه خواهيم داد كه پیش از اين در شماره ۱۰۶ مجله راهنماي كتاب منتشر شده بود. داريوش آشوري از اساس نقادي تام و تمام است. در اين مقاله نيز به آغاز نگرش‌ها و خيزش‌هاي ايران‌شناسي نقد مي‌كند. البته همه نقد او مورد تاييد نيست اما ضمن اينكه ايران‌شناسي را اصلي استوار مي‌دانيم، نبش قبرهاي دروغين را نيز نقد می‌کنیم. از اين‌رو هرچند اين مقاله ممكن است در راي و نظر مورد قبول بسياري و ازجمله اين نشريه نباشد، اما با اين حال خواندن آن خالي از درس نيست.

ادامه مطلب...
 
گفتاري از اميرحسين آريان‌پور درباره استبداد شرقي
علت كندي تكامل جامعه ما چيست
علت كندي تكامل جامعه ما چيست

نگرش دكتر اميرحسين آريان‌پور درباره استبداد ايراني به سال ۱۳۳۶ در ضمن درس‌هاي جامعه‌شناسي ايشان به دانشجويان دانشگاه تهران عرضه شد و از آن پس وجوه متفاوت آن نگرش به دفعات، به وسيله مقالات و كتاب‌ها و سخنراني‌ها و مصاحبه‌هاي ايشان انتشار يافت و مورد نقد هم واقع شد. در اين مجال خلاصه نگرش دكتر آريان‌پور كه در سال ۱۳۴۴ به‌صورت سخنراني در بخش ايراني دانشگاه لنينگراد، ايراد شد، از نامه فرهنگ ما (شماره بهمن ۱۳۴۴، ص ۱۴-۶) نقل مي‌شود.

ادامه مطلب...
 
پاورقی ـ ۴۰
شب‌های رمضان
شب‌های رمضان

در آن دوران كساني كه اعتقادات مذهبي داشتند، براي نظر علما و مراجع اهميت فوق‌العاده‌اي قائل مي‌شدند و يك اشاره از علما و مراجع كافي بود تا آنها ندايشان را لبيك بگويند و به اوامرشان گوش فرادهند.

ادامه مطلب...
 
در باب منشوري براي حقوق بشر
از بـابل تا لـندن، از لنـدن تا تـهران
از بـابل تا لـندن، از لنـدن تا تـهران

مريم كامياب:دو روز پيش به اتفاق خانواده از حسن‌آباد عبور مي‌كرديم كه با ترافيكي شديد در خيابان قوام‌السلطنه روبه‌رو شديم. ازدحام ماشين و آدم‌ها روبه‌روي موزه ملي ايران به اوج خود رسيد. نزديك‌تر كه شديم، تصاوير و المان‌هاي هخامنشي به صورت بنرهاي تبليغاتي بسيار بزرگ، تمام محوطه‌هاي اطراف خيابان و ورودي موزه را در بر گرفته بود.

ادامه مطلب...
 
درباره کتاب به من دروغ نگو
تحريم اقتصادي يا كشتار جمعي بي‌گناهان
تحريم اقتصادي يا كشتار جمعي بي‌گناهان

جواد لگزيان:«به من دروغ نگو» گزارش‌هايي تاريخ‌ساز از روزنامه‌نگاراني كاوشگر درباره واقعيت‌هاي جهان امروز است. مطالبي تكان‌دهنده درباره جنگ ويرانگر ويتنام، واقعيت‌هاي نبرد فلسطيني‌ها و اسرائيل و فاجعه عراق به قلم روزنامه‌نگاران برجسته‌اي كه با شجاعت به نگارش افشاگرانه اين موضوعات دست زده‌اند تا بر تاريكخانه دروغ‌پرداز رسانه‌هاي فريبكار، نوري از آگاهي و روشنايي بتابانند.

ادامه مطلب...
 
درباره کتاب خاطرات رئیس دانشگاه آزاد اسلامی
خاطرات جاسبي در رسانه‌های دیگر
خاطرات جاسبي در رسانه‌های دیگر

ايبنا: جلد سوم مجموعه كتاب‌هاي «از غبار تا باران»، خاطرات خودنوشت دكتر عبدالله جاسبي، توسط مركز اسناد انقلاب اسلامي به چاپ رسيده است. اين اثر نحوه فعاليت و مبارزات دانشجويان خارج از كشور عليه رژيم پهلوي را دربر دارد.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

صفحه 1 - 11 از 539