صفحه نخست arrow جهان arrow بازي با آتش
در نهمين سالگرد حملات تروريستي ۱۱ سپتامبر، آمريكا تهديد مي‌كند
بازي با آتش
نسخه مناسب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1 بدعالی 
20 شهریور 1389 - 17:14
بازي با آتش

مازيار آقازاده:آيا آمريكا در نهمين سالگرد حملات تروريستي 11 سپتامبر و با گذشت 9 سال از جنگ با تروريسم، مي‌تواند متاع ارزشمند «امنيت» را به مردم و نيروهاي خود در داخل اين كشور و در سراسر جهان هديه دهد؟ پاسخ به اين سوال كمي مشكل است، اما در هفته‌ها و ماه‌هاي گذشته جامعه آمريكا در مورد موضوعي حساس راجع به نسبت بين دين اسلام و حملات تروريستي 11 سپتامبر قطبي شده است و آن مساله درواقع ساخت مركزي اسلامي در كنار محل حادثه تروريستي 11 سپتامبر در نيويورك و قصد يك كشيش افراطي در كليسايي در شهر كينزويل فلوريدا براي سوزاندن قرآن در نهمين سالگرد حملات تروريستي 11 سپتامبر و پيوند بين اين دو موضوع است.كشيش «‌تري جونز» سرپرست كليسايي كوچك در شهر كينزويل فلوريدا كه كليساي او مجموعا 50 عضو دارد، از هفته‌ها مانده به سالگرد حملات تروريستي 11 سپتامبر اعلام كرده بود كه قصد دارد در چنين روزي نسخه يا نسخه‌هايي از كتاب مقدس مسلمانان را به آتش بكشد. اعلام عمومي اين مساله موجي از ترس و خشم را در ميان هيات حاكمه آمريكا و مسلمانان سراسر جهان برانگيخت.
مخالفت‌هاي گسترده جامعه جهاني با اين اقدام كشيش آمريكايي درنهايت او را وادار به عقب‌نشيني كرد و كشيش جونز روز پنجشنبه با ادعاي اينكه امام فيصل عبدالرئوف رئيس يك مركز فرهنگي اسلامي در نيويورك از بازسازي يك مركز فرهنگي اسلامي در كنار محل حادثه 11 سپتامبر منصرف شده، وي نيز از اقدام به سوزاندن قرآن منصرف شده است. ساعاتي پس از ادعاي اين كشيش آمريكايي، فيصل عبدالرئوف، امام مسجد نيويورك ادعاي وي را رد كرده و گفت كه درباره موضوع‌هاي ديني حاضر به مبادله نيست. امام عبدالرئوف افزود كه با وي در اين باره صحبتي نشده و خبر موافقتش با ملاقات كشيش جونز در روز شنبه در نيويورك را تاييد نكرد. حالا ظاهرا همه نگاه‌ها متوجه جلسه‌اي است كه ممكن است امروز (شنبه) در نيويورك بين كشيش جونز و امام عبدالرئوف برگزار شود.
  طبق قانون اساسي ايالات ‌متحده آمريكا، دولت اين كشور عملا نمي‌تواند مانع برگزاري مراسم كشيش مزبور شود، اما دولت مردان آمريكا نگران اين هستند كه در صورتي كه كشيش جونز اقدام به چنين كاري كند، سربازان اين كشور در كشورهاي اسلامي‌اي چون عراق و افغانستان بايد تاوان جسارت اين كشيش آمريكايي به باورهاي مسلمانان را بپردازند.
از اين رو باراك اوباماي رئيس‌جمهور، هيلاري كلينتون وزير امور خارجه و حتي ديوید پترائوس فرمانده نيروهاي آمريكايي در افغانستان در سخناني با محكوم كردن اين اقدام از اين كشيش خواستند در برنامه خود تجديدنظر كند.
درواقع اقدام اين كشيش آمريكايي و جمع معدود هوادار او در حكم «بازي با آتش» خواهد بود، آتشي كه ممكن است زبانه‌هاي آن از مقابل كليساي شهر كينزويل زبانه كشيده و به سراسر آمريكا و جهان برسد.

11 سپتامبر و اسلام‌هراسي
حملات تروريستي 11 سپتامبر 9 سال پيش در چنين روزي به وقوع پيوست و اين حمله كه در نوع خود در تاريخ آمريكا و جهان بي‌نظير بود بيش از سه هزار كشته برجاي گذاشت و جهان اين حمله را تقبيح كرد و به ايالات‌متحده اين حق مشروع را داد كه تا جايي كه مساله تامين امنيت شهروندانش و نيز جلوگيري از تكرار حوادث مشابه است، به تعقيب تروريست‌ها بپردازد و با آنها پيكار كند. هر چند كه دولت نومحافظه كار آمريكا از اين حق مشروع و از اين فرصت به دست آمده نهايت (سوء) استفاده را برد و به بهانه مقابله با تروريسم و سلاح‌هاي كشتار جمعي به عراق حمله كرد و رژيم ديكتاتوري صدام را برانداخت، اما به هر حال حملات تروريستي 11 سپتامبر آنقدر سهمگين و غيرانساني بود كه به جز سازمان تروريستي القاعده كه مسووليت اين حمله را برعهده گرفت، هيچ گروه يا كشوري در جهان از اين حمله تروريستي و كشتار هزاران انسان بي‌گناه دفاع نكرد.
جامعه آمريكا پس از آن حملات تا حدود زيادي دستخوش تغيير شد و اسلام‌هراسي سكه رايج برخي محافل مذهبي و محافظه‌كار آمريكا شد و حتي اسلام‌ستيزي در دستوركار برخي محافل مذهبي تندروي آمريكا قرار گرفت، اما ميانگين جامعه آمريكا مشي اعتدالي خود را نسبت به باورمندان اديان و مذاهب گوناگون حفظ كردند و دولت آمريكا نيز به جز سخت‌تر كردن برخي قوانين مهاجرتي و امنيتي، تغيير محسوسي در سياستمداري مذهبي خود با باورمندان به مذاهب گوناگون صورت نداد.

پديده‌اي به نام «باراك حسين اوباما»
 هفت سال پس از حادثه تروريستي 11 سپتامبر گويي همه چيز به خوبي پيش مي‌رفت و انتخاب «باراك حسين اوباما» نامزد رنگين‌پوست و مسلمان‌‌زاده به عالي‌ترين سمت سياسي در آمريكا، براي جامعه آمريكا و جامعه جهاني نويد تغييري بزرگ بود. جامعه آمريكا با وجود گذشت هفت سال از دوره‌اي اسلام‌هراسي و سياست‌هاي محافظه‌كارانه دولت بوش، به مردي راي دادند كه از پدري مسلمان ‌زاده شده بود، سفيدپوست نبود و حتي در نام خانوادگي او نام امام سوم شيعيان «حسين» نقش بسته است. اين انتخاب تغييري عمده در سياست آمريكا و حتي سياست جهان بود و نشان مي‌داد كه جامعه آمريكا به آن‌چنان بلوغي رسيده كه با وجود گذشت كمتر از دو نسل از دوران استيفاي حقوق مدني براي سياهان، رئيس‌جمهوري از نژاد سياه و مسلمان‌زاده و آفريقايي‌تبار را به كاخ سفيد مي‌فرستد.
نخستين «رئيس سياه كاخ سفيد» و اولين رئيس‌جمهور مسلمان زاده و نخستين رئيس‌جمهور آفريقايي‌تبار آمريكا تحولي بزرگ بود، اما به نظر مي‌رسد در وحدت گذشته ايالات‌متحده در برابر افراط‌گرايي، در نهمين سالگرد حملات تروريستي 11‌سپتامبر خدشه‌هايي وارد شده است و بحث‌هاي داخلي بر سر ساخت يك مركز اسلامي در نيويورك و گروكشي اين موضوع از سوي برخي مخالفان، با موضوع سوزاندن قرآن نشان مي‌دهد كه تفسيرهاي گذشته از عدم تاثير قطعي حادثه 11 سپتامبر بر رواداري مذهبي در آمريكا كمي ساده‌انگارانه بوده است.
جامعه آمريكا اين روزها حول موضوع نقش اسلام در ضربه‌اي كه اين كشور 9 سال پيش از ناحيه تروريسم و افراط‌گرايي خورد، شكل قطبي به خود گرفته است و پرواضح است كه تداوم چنين كشمكش‌هايي مي‌تواند آزادي مذاهب در آمريكا را تهديد كند. در قانون اساسي آمريكا حتي ابراز تنفر مذهبي و كارهايي چون سوزاندن كتب مذهبي و پرچم ملي كشورها (ازجمله آمريكا) جرم محسوب نمي‌شود و در دايره حق آزادي ابراز عقيده و بيان تعريف شده است، اما اقدام اين كشيش افراطي نشان داد كه دولت آمريكا امروزه تا چه ميزان نسبت به اين موضوع آسيب‌پذير است و اين سوال پيش مي‌آيد كه آيا دولت بوش و دو سال گذشته دولت اوباما و در مجموع 9 سال جنگ اين كشور با تروريسم، توانسته است امنيت مطلوب را براي آمريكايي‌ها به ارمغان بياورد و يا اينكه يك كشيش كليسايي كوچك در يك شهر كوچك آمريكا مي‌تواند آنچنان تهديدزايي عليه منافع و امنيت ملي اين كشور ايجاد كند كه همه مسوولان بلندپايه آمريكا در يك هفته گذشته دست به دامان او شوند و به او التماس كنند كه در كار خود تجديدنظر كند؟ كنكاش درباره اين موضوع مي‌تواند پاسخي براي سوال پيش‌گفته در ابتداي اين نوشته باشد و نشان دهد که آیا تروریست‌ها در حمله خود به برج‌های نماد امپراتوری آمریکا موفق بوده‌اند یا نه؟
نظر ها
افزودن جدید جستجو
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pxinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
< بعدی   قبلی >