صفحه نخست arrow حوادث arrow زن تيرانداز بيمارستان آلماني‌ها را به خون كشيد
 
زن تيرانداز بيمارستان آلماني‌ها را به خون كشيد
نسخه مناسب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0 بدعالی 
29 شهریور 1389 - 17:29
زن تيرانداز بيمارستان آلماني‌ها را به خون كشيد

فرهيختگان - مرجان همايوني: زن مسلح، يكي از بيمارستان‌هاي جنوب آلمان را به خون كشيد و پس از مرگ سه نفر، با شليك گلوله پليس از پا درآمد. به گزارش گروه ترجمه حوادث فرهيختگان با گذشت يك سال و نيم از تيراندازي دانش‌آموز 17 ساله‌اي به نام «تيم كرچمر» در دبيرستان «آلبرت ‌ويل» شهر كوچك «وينندن» در ايالت «بادن وورتمبرگ» آلمان كه 16 كشته برجا گذاشت اين كشور در شوك يك حمام خون ديگر فرو رفت.

ساعت 18 يكشنبه به وقت محلي، انفجاري مهيب در يكي از آپارتمان‌هاي شهر 48 هزار نفري «لوراخ» در جنوب آلمان شكل گرفت و همزمان، زني جوان از آنجا به بيرون دويد. سپس زن مسلح كه از ساختمان مجاور بيمارستان «سن اليزابتن» به خيابان رفته بود تفنگ دوربين‌دار خود را به سوي آنجا نشانه رفت و بي‌رحمانه تيراندازي كرد.
به دنبال اين ماجرا، ده‌ها افسر پليس، سراسيمه به بيمارستان «سن اليزابتن» رفتند و خيابان مربوط را محاصره كردند. آنان با شناسايي زن تيرانداز از وي خواستند تسليم شود اما چون به هدف خود نرسيدند شليك كردند. در نتيجه، زن خشن از پا درآمد و پيكرهاي سه نفر (يك دختر سه ساله، يك مرد جوان و يك كارمند بيمارستان) به پزشكي قانوني فرستاده شدند. در آن بين، يك افسر پليس هم به‌شدت زخمي شده بود كه روانه اتاق عمل شد.
يكي از شاهدان جنايت مي‌گويد: 10 دقيقه پيش از جنايت، من و همسرم با دوچرخه از مقابل بيمارستان «سن اليزابتن» گذشتيم و وارد آپارتمان خود شديم.
«ديتر اينهوفر - دادستان لوراخ» اعلام كرد: هنوز نمي‌دانيم زن جوان با چه انگيزه‌اي تيراندازي كرد اما بي‌شك، اين جنايت با انفجار در آپارتمان كنار بيمارستان «سن‌اليزابتن» مرتبط است.
اين كشتار، درست يك هفته پس از آن رقم خورد كه پدر «تيم كرچمر» به اتهام نقض قوانين به‌كارگيري سلاح گرم در دادگاه ايالت «بادن وورتمبرگ» محاكمه شد.
يادآور مي‌شود «تيم كرچمر» بامداد بيست و دوم اسفند 1387 (يازدهم مارس 2009) در دبيرستان «آلبرت ‌ويل» حمام خون به راه انداخت. وي مبتلا به افسردگي بود و به گفته‌ پليس، بازي‌ها و فيلم‌هاي خشن، سرگرمي ‌اصلي او را تشكيل مي‌داد.
اين دانش‌آموز كه لباس سياه بر تن داشت به دبيرستان حمله كرد ؛ در سه كلاس جداگانه، هشت دختر، يك پسر و سه زن آموزگار را با شليك 60 گلوله كشت و آلمان را شوكه كرد. «تيم كرچمر» كه دانش‌آموز پيشين «آلبرت ‌ويل» بود هدفمند به دختران دانش‌آموز شليك مي‌كرد.
دانش‌آموزان كشته شده ۱۴ تا ۱۵ ساله بودند و بيشتر آنان با شليك گلوله به سر از پا درآمدند. پسر تيرانداز پيش از رسيدن ماموران به قربانگاه، از آنجا گريخت و هفت دانش‌ آموز ديگر را زخمي كرد.
در فرار دو ساعت و نيمه «تيم» نخست كارمند يك آسايشگاه رواني در نزديكي دبيرستان قرباني شد و او راننده يك خودرو را تهديد كرد تا در فرار، كمكش كند. جاني در بزرگراه وندلينگن (جنوب آلمان) به‌خاطر بستن بزرگراه از سوي پليس مجبور به ترك خودرو و فرار به يك منطقه صنعتي شد.
«تيم» هنگام دزديدن «مرسدس بنز» در يك نمايشگاه بزرگ خودرو، فروشنده و مشتري را با شليك گلوله از پا درآورد. وي با خروج از ساختمان به روي پليس آتش گشود و دو مامور را هم به‌شدت زخمي كرد. پسر عصيانگر بر اثر تيراندازي متقابل پليس در خون غلتيد و سرانجام با شليك گلوله به سر، خودكشي كرد. براي مهار اين جنايت بيش از 1000 افسر پليس در عمليات حفاظتي زميني - هوايي، شركت داشتند.
پليس آلمان تصريح كرد: «تيم» براي اجراي نقشه خونبار خود سلاح و مهمات كافي در اختيار داشت. پدر وي عضو باشگاه تيراندازي بود و «تيم» را چندين بار براي تمرين با سلاح گرم به همراه خود برده بود. بر همين اساس بالا گرفتن بحث بر سر قوانين نگهداري سلاح و مهمات، يكي ديگر از پيامدهاي كشتار اخير در آلمان است.
بريگيته تسپريس وزير دادگستري آلمان، وظيفه نگهداري امن از سلاح كه در قانون كشورش موجود است را درست دانست اما ممنوعيت نگهداري تفنگ در خانه را رد كرد.
همچنين «رونالد پوفالا» دبيركل حزب دموكرات مسيحي آلمان، تشديد قانون نگهداري سلاح را منتفي ندانست اما تاكيد كرد: تنها با چنين اقدام‌هايي نمي‌توان مشكل را حل كرد. در مقابل، وزيران خانواده و كشور آلمان تغيير در قانون نگهداري سلاح را جايز ندانستند.
بدترين تيراندازي مدرسه‌اي در آلمان، سال 2002 در شهر «ارفورت» شكل گرفت كه 17 كشته برجا گذاشت. در پي آن فاجعه‌‌‌‌، قانون نگهداري سلاح در آلمان تغيير كرد و شرايط سخت‌تري بدان افزوده شد.
وزير كشور آلمان خاطرنشان ساخت: «پرسش امروز اين است كه در جامعه ما چه اموري در جريانند؟ آيا نبايد در انتقال ارزش‌ها و جهت دادن به آنها بكوشيم؟ آيا نبايد نهاد خانواده را تقويت و با نمايش خشونت در رسانه‌ها مقابله كنيم؟ به حتم هر فرد در جامعه آزاد بايد اين پرسش‌ها را براي خود مطرح كند.»
يادآور مي‌شود اواخر تابستان پارسال هم مردي عصيانگر با شليك رگباري، يكي از دهكده‌هاي آلمان را به خون كشيد و جان دست‌كم چهار نفر را گرفت. «توماس» كه با همسر پيشين خود، دعواي حقوقي داشت در يكي از دهكده‌هاي «شوآلم‌تال» در غرب آلمان، خون به پا كرد. پليس جنايي وقتي در جريان تيراندازي و مرگ دست‌كم چهار نفر قرار گرفت به تعقيب مجرم پرداخت و سه ساعت بعد او را دستگير كرد. «توماس» در بازجويي‌ها گفت: درحالي كه با وكيلان، سرگرم گفت‌وگو براي فروش خانه خانوادگي بودم كنترلم را از دست دادم و تيراندازي كردم.

نظر ها
افزودن جدید جستجو
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pxinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
< بعدی   قبلی >