صفحه نخست arrow سیاست arrow دولت‌ها تمايل چنداني براي نظارت ندارند
رئيس سازمان بازرسي كل كشور:
دولت‌ها تمايل چنداني براي نظارت ندارند
نسخه مناسب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0 بدعالی 
30 شهریور 1389 - 11:14
دولت‌ها تمايل چنداني براي نظارت ندارند

پورمحمدي با انتقاد از رفتار مديران اجرايي بيان كرد: در حال حاضر روابط سازمان بازرسي با دستگاه‌هاي اجرايي خوب است، اما متاسفانه روحيه مديران روحيه نظارت‌پذيري نيست و اين مساله از زمان دولت‌هاي آقاي ‌هاشمي‌رفسنجاني و آقاي خاتمي و در زمان آقاي احمدي‌نژاد نيز باقي مانده و حل نشده است.

 دولت‌ها تمايل چنداني براي نظارت ندارند. به گزارش ایسنا:رئيس سازمان بازرسي كل كشور در جمع رابطان حوزه‌هاي حزب موتلفه اسلامي استان تهران اعلام تخلف را وظيفه سازمان بازرسي دانست و تاكيد كرد: طبق قانون مسوول رسيدگي به تخلفات دستگاه‌هاي اجرايي سازمان بازرسي كل كشور است، اما متاسفانه امكانات ما محدود است و در بسياري موارد به دستگاه‌ها تذكرات لازم را مي‌دهيم. وي با تاكيد بر اينكه بازرسي و نظارت بايد علني باشد، عنوان كرد: ‌ما مساله‌اي پنهان نداريم و اعلام تخلفات از حقوق عامه است و اسلام نيز در مساله امر به معروف و نهي از منكر حساسيت بسياري دارد؛ ولی در زماني كه فضاي كشور ملتهب باشد و مورد استفاده دشمنان قرار گيرد برخي تخلفات اعلام نمي‌گردد اما رسيدگي مي‌شود. پورمحمدي درخصوص روحيه دولت نهم و دهم گفت: دولت نهم دولت نيروهاي انقلابي و ارزشي بود و در حال حاضر در دولت دهم نيز اكثر دولت را افراد شايسته تشكيل مي‌دهند اما اشكالات جدي هم به دولت وارد است. وي تاكيد كرد: اظهارنظرها و نقدهاي تند را عليه دولت قبول نداشته و از سوي ديگر نيز برخي دفاع‌ها از دولت را كه مطلقا همه كارها را درست بدانيم قبول نداريم، چراكه بايد انصاف را در نقد در نظر گرفت. رئيس سازمان بازرسي كل كشور اظهار داشت: متاسفانه در دولت تقيد به اجراي كامل قوانين در برخي بخش‌ها وجود ندارد؛ اما بايد اجراي قوانين توسط دولت‌هاي قبلي را نيز بررسي كنيم و در جايگاه انصاف نشسته و ميان دولت‌ها قضاوت كنيم. وي افزود: بايد از كارهاي خوبي كه دولت انجام مي‌دهد تقدير و اگر اشكالي دارد بيان كنيم. رئيس سازمان بازرسي كل كشور در بخش ديگري از سخنان خود تاكيد كرد: نظر سازمان بازرسي كل كشور بايد دقيق، جامع و كارشناسي باشد كه من به‌عنوان رئيس سازمان بازرسي كل كشور بارها گفته‌ام حرف سازمان را پس نمي‌گيرم. پورمحمدي ادامه داد: در مسائل كارشناسي‌شده كمتر وزارتخانه‌اي تا به امروز نظر داده كه حرف سازمان بازرسي كل كشور كارشناسي نيست. وي با تاكيد بر اهداف كلان جمهوري اسلامي بيان داشت: دشمن مي‌خواهد ما را از پاي درآورد اما ما نبايد جلوي دشمن تسليم شويم، استقلال، عزت و دفاع از اسلام هزينه دارد اما بايد به پاي اهداف و آرمان‌هاي جمهوري اسلامي بايستيم. رئيس سازمان بازرسي كل كشور تصريح كرد: امروز اسرائيل يك نماد جعلي از تمدن معاصر است و ما در مقابل چنين نظام ظالمانه‌اي ايستاده‌ايم.
انقلاب اسلامي تمام شاكله تمدن معاصر را به چالش كشيده و اين مساله براي دشمن سخت است. به گزارش روابط‌عمومي حزب موتلفه اسلامي، وي در ابتداي اين جلسه اظهار كرد: نظارت بر اجراي صحيح قوانين و نظارت بر حسن جريان امور دو وظيفه سازمان بازرسي است و ما به اندازه تمام دستگاه‌هاي كشور گروه نظارتي داريم. وي افزود: بازرسي قبل، بعد و حين عمل در دستگاه‌هاي اجرايي برعهده سازمان بازرسي است كه شيوه‌هاي گوناگون دارد. رئيس سازمان بازرسي كل كشور بازرسي موردي، فوق‌العاده، با دستور و... را از انواع شيوه‌هاي بازرسي دانست و تصريح كرد: بازرسي موردي معمولا با شكايت مردمي شكل مي‌گيرد؛ البته الزام نداريم كه حتما شكايتي صورت گرفته و پس از آن بازرسي موردي را انجام دهيم بلكه حتي در صورت اطلاع مردم از تخلف به انجام بازرسي مي‌پردازيم. وي ادامه داد: در حال حاضر سامانه رسيدگي شكايات را به وجود آورده‌ايم و اگر هر فردي شكايتي را مطرح كند به دستگاه مربوطه فرستاده و جواب مي‌خواهيم و معمولا سازمان بازرسي به شكايت‌هايي رسيدگي مي‌كند كه آثار عمومي داشته باشد.
اجازه ندهيم خدمات دلسوزانه دستگاه‌ها ناديده گرفته شود
پورمحمدي همچنين در جلسه‌اي كه با موضوع «مصوبات سفرهاي استاني» در سازمان بازرسي كل كشور برگزار شد، نظارت اين سازمان بر پروژه‌هاي ملي و سراسري را مهم و تاثيرگذار ارزيابي كرد و گفت: بر فعاليت‌هاي عمومي كشور و اقداماتي كه دستگاه‌هاي اجرايي در ابعاد مختلف انجام مي‌دهند (اعم از اينكه خود دولت نظارت كند يا دستگاه‌هاي نظارتي ديگر) بايد نظارت صورت گيرد. رئيس سازمان بازرسي كل كشور، نظارت بر اين اقدامات را هم براي دولت و هم براي مراجع تصميم‌گير و دستگاه‌هاي نظارتي، مهم دانست و افزود: قرار نيست در نظارت بر پروژه‌هاي كلان كه حجم زيادي از سرمايه‌ها و فعاليت‌هاي كشور را به خود اختصاص مي‌دهد فقط به دنبال نقطه‌ضعف‌ها بود بلكه هدف اين است كه تصوير دقيق و قابل اعتمادي از ميزان پيشرفت امور در زمينه‌هاي مختلف تهيه شود. پورمحمدي تصريح كرد: ‌در شرايطي كه كشور آماج تهديدها و جنگ تبليغاتي و فضاسازي منفي و سياه دشمن است اجازه ندهيم فعاليت‌ها و خدمات دلسوزانه دستگاه‌ها ناديده گرفته شود. وي با بيان اينكه گزارش دستگاه نظارتي مي‌تواند براي خيلي از نخبگان، مديران و شهروندان اعتمادآفرين باشد، ادامه داد: نبايد اجازه دهيم خدمات صادقانه و مثبت دستگاه‌ها به مردم در ميان جنجال‌هاي سياسي و اختلاف‌نظرهاي شخصي و گروهي كم شود. رئيس سازمان بازرسي كل كشور خاطرنشان كرد: ما يك وظيفه عمومي به‌عنوان نظارت داريم، بخشي از اين وظيفه مربوط مي‌شود به بازگو كردن كار، تلاش و خدمات صادقانه‌اي كه ارائه مي‌شود و بخش ديگر، اينكه با استفاده از نظارت كارشناسي، مجموعه كارها و اقدامات انجام‌شده را سنجش و ارزيابي كنيم. وي ادامه داد: اگر در جايي آسيب يا كم‌كاري وجود دارد بايد كمك كرد تا نقص و كم‌كاري جبران شود و علاوه‌بر آن، بايد اعلام خطر و هشدار دهيم تا ديگران در اين مسير نيفتند. پورمحمدي با بيان اينكه سازمان بازرسي كل كشور به اين نكته توجه دارد كه همواره بايد با انصاف، عدالت و دقت در موضوعات مختلف اظهارنظر كند، افزود: اين اظهارنظر سازمان موجب اعتمادسازي و تقويت بنيه اجتماعي انقلاب و نظام مي‌شود. رئيس سازمان بازرسي كل كشور اظهار داشت: واقعيت اين است كه در بدنه اجرايي كشور همت‌ها و انگيزه‌هاي بلندي وجود دارد و اقدامات و كارهاي زيادي در حال انجام است اما اينها متاسفانه بين حرف‌هاي بعضا بي‌ربطي كه عنوان مي‌شود يا در كشمكش‌هايي كه صورت مي‌گيرد مغفول مانده يا گم مي‌شود. پورمحمدي با يادآوري اين نكته از مقام معظم رهبري مبني‌بر اينكه دشمن به دنبال اين است كه ما را درگير مسائل بي‌اهميت كند و اين از شگردهاي دشمن است، افزود: گاهي وقت‌ها، يك نفر يك حرف بي‌ربطي مي‌زند و اين باعث مي‌شود تمامي خدمات و اقدامات صادقانه‌اي كه صورت مي‌گيرد ناديده گرفته شود و اين در حالي است كه اينها نبايد منشاء انحراف و اختلاف باشد.
وي تاكيد كرد: ما بايد با برنامه و اقدام دقيق خود اجازه ندهيم مسائل اصلي فداي مسائل فرعي و دسته چندم شود. پورمحمدي با بيان اينكه انقلاب اسلامي در شرايطي به دنيا سربرآورد كه مناسبات مزدورانه و ظالمانه بر آن حاكم است، افزود: شرايط كنوني نظام جمهوري اسلامي به گونه‌اي است كه نقش مهم و محوري را در تحولات جهاني ايفا مي‌كند. حال در چنين فضايي نبايد اين دستاورد مهم با حرف‌هاي بي‌ارزش و موضعگيري‌هاي ناصحيح برخي‌ها خدشه‌دار شود. وي اظهار داشت: سازمان بازرسي كل كشور بايد حواسش باشد تا نسبت به دزدهاي فرهنگي، تمدني و تماميت فاخر اسلامي و انقلاب و دزدهايي كه مي‌خواهند پايه‌هاي ثبات نظام را متزلزل كنند هشدار بدهد. رئيس سازمان بازرسي كل كشور با تاكيد بر ضرورت پرهيز از سياه‌نمايي در انعكاس مسائل مربوط به جامعه گفت: در كشور، اقدامات مثبت و كارهاي زيادي در حال انجام است. بايد تلاش كنيم تا به سهم خود مثبت‌ها را برجسته نماييم. وي همچنين تصريح كرد: بيان نقاط مثبت به معني بي‌توجهي از نقاط ضعف نيست و خوبي‌ها و بدي‌ها را بايد در جاي خود و به صورت دقيق، منصفانه و صادقانه بررسي كرد و هيچ‌كدام را نبايد فداي ديگري كرد.
 

نظر ها
افزودن جدید جستجو
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pxinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
< بعدی   قبلی >